جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یک جراحی زیبایی پلاستیک است . برخی از افراد به این دلیل که از اندازه یا شکل گوش خود ناراضی هستند و یا اینکه گوش های آن ها نامتقارن است ، عمل جراحی گوش را انتخاب می کنند .

گوش ها يكی از تاثيرگذارترين اجزای صورت در زيبايی چهره هستند و اگر گمان مي كنيد گوش ها زير موها پنهان می شوند و در زيبايي چهره تان نقشی ندارند سخت در اشتباه هستيد . حتما شما هم افرادی را ديده ايد كه لاله هر 2 گوش آنها و در موارد نادری لاله يک گوششان برجسته تر از حد معمول است ؛ بهتر است بدانيد اين مسئله يا جنبه ارثی دارد يا در اثر ضربه رخ مي دهد . متاسفانه در كودكی اين مسئله سوژه مناسبی براي تمسخر همبازی هاست و عواقب اين مسئله اعتماد به نفس نداشتن در فرد و ايجاد مشكل در روابط اجتماعی حال و آينده اوست . ولی جای هيچ نگرانی نيست زيرا اين مشكل هم مانند ساير نقايص زيبايی قابل اصلاح و ترميم است . اتوپلاستی ( جراحی زيبايی گوش ) راه حل آن است .

تكنيک عمل زیبایی گوش :

برای انجام عمل زیبایی گوش نیازی به تراشیدن موهای اطراف گوش نیست . محل برش ما پشت لاله گوش است . خوشبختانه در این محل عصب حرکتی یا رگ مهمی وجود ندارد . ابتدا باریکۀ نازکی از پوست پشت گوش برداشته می شود سپس برای خواباندن غضروف لاله گوش و نزدیک کردن آن به سر و همچنین برای جلوگيري از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اوليه ، پشت غضروف گوش را  در قسمت هاي لازم تراشيده و با کمک بخیه های دائمی چين و شكنج های مربوطه را ايجاد می كنيم و در نهایت برش پوستی را می دوزيم.

از آنجا که محل برش در پشت لاله گوش است ، بعد از عمل جای برش قابل رويت نمی باشد . لازم به تذکر است که هدف از عمل اتوپلاستی نزدیک شدن لاله های گوش به سر و قرینه بودن آنهاست لذا اگر لاله های گوش غیرقرینه هستند میتوان هر گوش را به اندازه متفاوتی به سر نزدیک کرد و یا حتی فقط یک گوش را عمل کرد که درنهایت هر دو گوش قرینه باشند .

از آنجائیکه غضروف لاله گوش خاصیت ارتجاعی دارد بعد از عمل جراحی زیبایی لاله گوش ممکن است لاله گوش مجددا کمی به حالت اولیه برگردد . برای جلوگیری از این مشکل ، جراح به هنگام عمل سعی میکند لاله گوش را کمی بیشتر از حد لازم بخواباند تا بعد از برگشتی که لاله گوش خواهد داشت وضعیت لاله گوش نرمال باشد. با این وجود در موارد نادری ممکن است برگشت لاله گوش به حدی باشد که لازم باشد مجددا روی گوش بیمار عمل ترمیمی انجام شود.

مزایای عمل جراحی زیبایی گوش

بیمارانی که عمل جراحی اتوپلاستی را انجام می‌دهند ، در نتیجه آن می‌توانند از مزایای زیر بهره‌مند شوند :

   عمل جراحی ایمن است و خطرات ناچیز یا نادری در آن وجود دارد .
   این عمل جراحی می‌تواند بسیاری از نواقص گوش را اصلاح کند .
   در نتیجه انجام این عمل جراحی کودکان توسط دوستان و اطرافیان خود مسخره نمی‌شوند .
   این عمل جراحی می‌تواند میزان اعتماد به‌نفس و رضایت فرد از خود را افزایش دهد .
   عمل جراحی اتوپلاستی دارای حداقل دوره استراحت است که تقریباً یک هفته می‌باشد .
   این جراحی می‌تواند شرایط احساسی و روانی فرد را بهبود بخشد .
   در این نوع عمل برش‌های ایجادشده در سطح حداقل قرار دارند .
   این عمل باعث بازیابی ظاهر طبیعی فرد می‌شود .
با استفاده از این عمل جراحی شما می‌توانید ظاهر دلخواه گوش‌های خود را انتخاب کنید.

در چه سنی عمل زیبایی گوش را انجام دهیم ؟

اگر گوش دچار عارضه مادرزادی باشد بهتر است در سنین کودکی ( بعد از شش سالگی ) که در سن ورود به مدرسه است انجام شود زیرا ممکن است به دلیل برخی مشکلاتی که در جامعه وجود دارد توسط بچه های دیگر مورد تمسخر واقع شود . در این سن گوش ها به اندازه کافی رشد کرده اند و برای جراحی مناسب است .

اقدامات لازم قبل از عمل زیبایی گوش

قبل از انجام جراحی زیبایی گوش ، ابتدا تمامی راهنمایی‌ها و دستورات لازم را به شما ارائه می‌کند ، به هر پرسشی که احتمالاً در این مورد دارید پاسخ می‌دهد ، سوابق پزشکی شما را به‌طور کامل بررسی می‌کند و یک معاینه کامل بر روی شما انجام می‌دهد تا صلاحیت شما برای عمل جراحی زیبایی مشخص شود . همچنین ممکن است از شما بخواهد که قبل از انجام عمل ، آزمایش پزشکی خاصی را انجام دهید که حتماً باید این آزمایش را در فاصله زمانی مناسب قبل از نزدیک شدن به زمان عمل انجام دهید .

قبل از انجام عمل ، از شما خواسته می‌شود :

  • سیگار کشیدن را از حداقل ۶ هفته قبل از عمل ، متوقف کنید.
  • از مصرف قرص‌های آسپرین ، داروهای ضدالتهاب و برخی داروهای گیاهی که ممکن است باعث افزایش خونریزی در زمان عمل شود ، خودداری کنید.
  • از پوست خود به‌خوبی محافظت و مراقبت کنید .

عمل زیبایی گوش چند ساعت طول می کشد ؟

جراحی زیبایی گوش به طور معمول  و بسته به میزان جراحی ، بین یک تا دو ساعت طول می کشد.

تکنیک های مختلفی برای انجام عمل زیبایی گوش در جراحی وجود دارد . تکنیک جراحی که پزشک انتخاب می کند بستگی به میزان اصلاح گوش های بیمار دارد.

جراحی بازسازی گوش معمولا برای اصلاح ناهنجاری ها و یا صدمات وارد شده به گوش انجام می شود . این  روش معمولا برای اصلاح  شکل گوش و  نقص مادرزادی گوش به کار می رود .

در برخی موارد ، غضروف را می توان  برداشته و گوش را تقویت کرده و ظاهر  طبیعی تر ایجاد کرد . در صورتی که  پیوند پوست نیاز باشد ، معمولا از ناحیه بالایی، بافت پیوندی را انجام می دهند.

در برخی از بیماران تنها یک گوش مورد اصلاح و عمل قرار می گیرد اما برخی دیگر می خواهند که عمل زیبایی را برای هر دو گوش انجام دهند.

گرچه ممکن است پس از عمل،  برخی عوارض مانند خارش درناحیه گوش ایجاد شود،  اما این گونه عوارض جزئی،  در فاصله زمانی کوتاهی بهبود پیدا می کند.

توصیه‌های پس از جراحی زیبایی گوش

‎انجام مراقبت بعد از عمل زیبایی گوش در تسریع روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد . بیمار چند ساعت پس از عمل مرخص می‌شود. پس از عمل پانسمان تا ۵ روز روی گوش‌ها باقی می‌ماند و در درجه اول بهداشت محل زخم توصیه می‌شود . شست‌وشوی مرتب زخم‌ و استفاده از کرم‌های آنتی‌بیوتیک از نکات مهم پس از عمل هستند که رعایت آن‌ها توصیه می‌شود. طی هفته اول بعد از برداشتن پانسمان، بیمار به‌طور شبانه‌روزی از هدبند استفاده می‌کند‫. البته بهتر است هر ۲ تا ۳ ساعت یک‌بار حدود نیم ساعت هدبند برداشته شود‫. در هفته دوم تنها شب‌ها از هدبند استفاده می‌شود و در طول روز نیاز به استفاده از هدبند نیست . خون‌مردگی و تورم ناشی از عمل هم پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود . اغلب به بیماران توصیه می‌شود که پس از جراحی دو هفته به پشت بخوابند تا به گوش‌ها فشار وارد نیاید‫.

مدت زمان ماندگاری نتایج

معمولاً نتایج عمل جراحی زیبایی گوش‌ ها تا پایان عمر ماندگار خواهد بود ، مگر آنکه سانحه‌ای برای شما اتفاق بیفتد که بر شکل یا وضعیت گوش شما تأثیر بگذارد .

Call Now Buttonتماس